Інструктаж техніки безпеки Всесвітнього дня прибирання 2023 в Україні

Всеукраїнський молодіжний рух Let`s do it Ukraine разом з військовими спеціально до Всесвітнього дня прибирання розробили спеціальні інструкції з мінно-вибухової справи, які важливо знати кожному! Уже 16 вересня 2023 року Україна, разом зі 191 країною світу, приєднається до Всесвітнього дня прибирання “World Cleanup Day”. Але війна внесла свої корективи, тож, наша команда спільно з військовими та […]

Всеукраїнський молодіжний рух Let`s do it Ukraine разом з військовими спеціально до Всесвітнього дня прибирання розробили спеціальні інструкції з мінно-вибухової справи, які важливо знати кожному!

Уже 16 вересня 2023 року Україна, разом зі 191 країною світу, приєднається до Всесвітнього дня прибирання “World Cleanup Day”. Але війна внесла свої корективи, тож, наша команда спільно з військовими та експертами, розробила спеціальні правила з протимінної безпеки. З початку повномасштабного вторгнення Україна стала одним з найбільших мінних полів у світі: вибухонебезпечними предметами забруднено майже 180 тисяч квадратних кілометрів – близько третини території. Щоб очистити усе це, потрібно мінімум 10 років. Найстрашніше, що більшість вибухонебезпечних речовин можуть бути непомітними або й зовсім замасковані під звичайні побутові речі. Те, що має знати кожен – читайте далі!

Повний відеозапис лекції “Основи мінно-вибухової справи, безпека цивільних громадян” від ГО “АЛЬФА СЕЛФ ДЕФЕНС” на сторінці у Facebook: 

https://www.facebook.com/letsdoitukraineeco/videos/913960939986903/?vh=e 

Що є вибухонебезпечним предметом: 

 • вибухові речовини – хімічні з’єднання або суміші, здатні під впливом певних зовнішніх дій (нагрівання, удару, тертя, вибуху іншого вибухового пристрою) до швидкого хімічного перетворення з виділенням великої кількості енергії й утворенням газів
 • боєприпаси – вироби військової техніки одноразового використання, призначені, для ураження живої сили, техніки та інженерних споруд супротивника;

До них відносяться:

 • ракети і їх бойові частки
 • авіаційні бомби, торпеди
 • Артилерійські боєприпаси (снаряди, міни),
 • інженерні боєприпаси (протитанкові й протипіхотні міни),
 • ручні гранати,
 • стрілецькі боєприпаси (патрони до пістолетів, карабінів, автоматів, кулеметів тощо).
 • піротехнічні засоби: патрони (сигнальні, освітлювальні, імітаційні, спеціальні), вибухові пакети, петарди
 • ракети (освітлювальні, сигнальні): гранати, димові шашки;
 • саморобні вибухові пристрої – це пристрої, в яких застосований хоча б один елемент конструкції саморобного виготовлення: саморобні міни-пастки, міни-сюрпризи, що імітують предмети домашнього побуту, дитячі іграшки або речі, що привертають увагу.

Останній вид є найбільш небезпечним та найбільш поширеним на деокупованих територіях. Саморобні вибухові пристрої (СВП) часто окупанти залишали у будинках та на прибудинкових територіях, у лісах та парках після звільнення наших територій. Як звичайному українцю помітити СВП?

Ознаки наявності саморобних вибухових пристроїв (СВП): 

 • свіжоскопаний ґрунт невеликого відрізка проїзної частини дороги
 • ознаки підготовчих дій підривника (нетипово велика кількість слідів, залишки ізоляційної стрічки чи дротів, недопалки чи пачки від цигарок тощо)
 • компоненти СВП (розтяжні дроти, контейнери, невеликі зміни у рельєфі можуть свідчити про наявність замаскованого натискного пристрою.

Також орієнтирами можуть стати:

 • наявність зв’язаних пучків трави (кущів), що можуть являтися  явним орієнтиром на місцевості для застосування фугасів.
 • наявність піску, що має не природний вигляд (свіжі сліди проведення робіт або є підозріло м’яким)
 • фрагменти сухих кущів в одному місці (можуть таким чином прикривати магістральний провід (дріт) або інші підозрілі речі)
 • передаюча антена схована серед каміння та чагарника
 • купи каміння складені в одному місці, часто вздовж дороги
 • горбки, або відмінність маскувального шару від іншого фону

Що робити у разі виявлення подібних підозрілих предметів: 

 1. Зупиніться, нічого не чіпайте. Зберігайте спокій, уникайте паніки. Запам’ятайте місце виявлення предмета.
 2. Попередьте про виявлений предмет осіб, які поруч
 3. Відійдіть самі і відведіть людей поруч якнайдалі (не менше 100 м) від знайденого предмета. Водночас відходити необхідно тим самим маршрутом (бажано слід у слід), яким ви прийшли. Якщо відходить група людей, то рухатися необхідно колоною по одному й так само, слід у слід.
 4. Повідомте про виявлення підозрілого предмета в правоохоронні органи і спеціальні служби за телефонами 101 зі 102 (повідомлення необхідно робити без поспіху, чітко, із зазначенням точної адреси (орієнтирів) місця знаходження вибухонебезпечної зони сторонніх людей. Негайно повідомте про виявлення підозрілого предмета в правоохоронні органи або спеціальні служби.

Під час проведення толок будьте особливо обережними та звертайте увагу навіть на найменші дрібниці. Також військові радять зберігати спокій та не панікувати. Це допоможе уникнути жертв, а спецслужбам дасть змогу діяти швидко та ефективно.

Хай небо буде мирним, а Україна чистою!