В Україні відбулася найбільша екоподія року – Всесвітній день прибирання. Стало відомо перші результати масштабної толоки 

16 вересня 2023 року в Україні відбулась найбільша соціальна екологічна подія глобального масштабу Всесвітній день прибирання. Десятки тисяч громадян у 24 регіонах приєдналися до “World Cleanup Day” разом з 70 мільйонами учасників у 191 країні світу з метою формування культури чистоти, правильного поводження з відходами та дбайливого ставлення до довкілля. “Сьогодні екологія – на часі, […]

16 вересня 2023 року в Україні відбулась найбільша соціальна екологічна подія глобального масштабу Всесвітній день прибирання. Десятки тисяч громадян у 24 регіонах приєдналися до “World Cleanup Day” разом з 70 мільйонами учасників у 191 країні світу з метою формування культури чистоти, правильного поводження з відходами та дбайливого ставлення до довкілля.

“Сьогодні екологія – на часі, як ніколи! Наша країна щодня потерпає від екоциду, наше довкілля зруйноване. Потрібно разом балансувати екосистему, тому що це все впливає на наше життя, здоров’я, їжу, воду, повітря тощо. Саме проведення Всесвітнього дня прибирання в Україні показує всьому світові, що українці готові боротися за свою землю, за своє довкілля і ми всі прагнемо жити у чистоті та добробуті. Екологічно відповідально до Перемоги!” – зазначила координаторка Всесвітнього дня прибирання в Україні Юлія Мархель.

Станом на 17 вересня під час традиційних толок учасники очистили 4172 локації у 24 областях України. До події долучилися також ековідповідальні громадяни у прифронтових регіонах та містах. Зокрема, взяли участь місцеві мешканці Херсонської, Донецької та Луганської областей. Також 23859 громадян разом видалили видалили 151290 гігабайтів цифрового сміття. Проте активності ще продовжуються у зв’язку з погодніми та безпековими умовами до 25 вересня 2023 року включно, тож закликаємо усіх реєструвати свій результат, щоб гарантовано отримати онлайн-сертифікат та потрапити до міжнародного рейтингу країн: https://forms.gle/zjQtrZoL3KXZ5hP18. Також обов’язково поділіться своїми фотографіями та відео у фотобанку за посиланням: https://t.me/WCD_photo_video_bank  

У Києві силами волонтерів за підтримки КМДА очистили 60 локацій. До Всесвітнього дня прибирання у столиці долучився 2741 учасник, було зібрано та вивезено 3002 м/куб сміття, комунальні підприємства задіяли 96 одиниць техніки, а також було висаджено 67 зелених насаджень. На столичному ВДНГ працювала Центральна локація України, яка об’єднала учасників не лише на прибирання, але і на інформаційно-просвітницькі активності від молодіжних та екологічних організацій.

Приєднувалися українці за кордоном, зокрема, три локації у Німеччині, а також до події приєдналися представники Посольства України в Естонії, ОАЕ, Українці в Італії та інших країнах. Таким чином українці подякували приймаючим містам та мали змогу зустрітися зі своїми співвітчизниками. 

Деякі населенні пункти перенесли традиційні тлоки, які будуть проходити протягом наступного тижня в зв’язку з погодними умовами та безпековою складовою. 

Щоб долучитись до хвилі прибирань, організатори рекомендують зв’язатися з регіональними координаторами реєструвати результат, за посиланням у новинах на сайті letsdoitukraine.org до 25 вересня 2023 року включно. Підсумкові результати опублікують 1 жовтня на офіційному сайті. 

Подія відбулася у різних форматах залежно від географічного розташування та безпекових особливостей регіону: 

  • Для всіх, онлайн – Цифрове прибирання (видалення зайвої інформації зі своїх гаджетів, хмарних сховищ, електронних та інтернет-ресурсів).
  • Колективні прибирання на території установ, організацій.
  • Традиційні прибирання (виключно на рекомендованих локаціях органами місцевого самоврядування).
  • Формування Національної мапи пунктів прийому вторинної сировини recyclingpoints.org «Знайди, сортуй, здавай» (сортування вторинної сировини та відправка на переробку).
  • Розбір завалів.

На частині локацій  учасни сортували знайдене та здавали на переробку: пластик, скло, метал, жерстяні банки та папір. Що знайшли? Найпоширенішим сміттям стали: одноразовий посуд, пакети, недопалки, скляні та жерстяні бляшанки, пластикові пляшки, засоби особистої гігієни, шуршики та зламані іграшки, Цього року поширеними знахідками стали: уламки ракет, залишки снарядів трупи тварин, памперси, шприці. Цікавими знахідками стали: старовинна монета та золота прикраса, диван.

Спеціально до Всесвітнього дня прибирання Let`s do it Ukraine разом з військовими розробили інструкції з мінно-вибухової справи, щоб зробити толоки якомога безпечнішими. Перед початком прибирань представники Українського Червоного Хреста проводили інформаційну сесію з мінної безпеки та майстер-класи з надання першої допомоги людям і тваринам. 

“Всесвітній день прибирання – один із найяскравіших, потужних, масових за своїм охопленням волонтерських акцій  у світі і в Україні. Цього року подія відбувається у надзвичайних умовах, але вона проводиться із дотриманням правил безпеки, які роз’яснені учасникам, і ще раз приверне увагу всього світу до погіршення екологічного стану України, до якого призводять воєнні дії. Тому дякую нашій активній молоді, яка здатна об’єднатися заради відновлення нашої країни. Дякую великій команді «Let’s do it Ukraine» за надзвичайні зусилля, які організація докладає на екологічному, а також гуманітарному фронті, і є прикладом об’єднання зусиль багатьох організацій заради перемоги у війні.” – наголосив під час виступу Заступник Міністра молоді та спорту України Матвій Бідний. 

 

Організатор Всесвітнього дня прибирання в Україні Всеукраїнський молодіжний рух «Let’s do it Ukraine» спільно з міжнародним рухом «Let’s Do It World», Міжнародним молодіжним рухом «School Recycling World», Всеукраїнським молодіжним центром за підтимки Міністерства молоді та спорту України.

Генеральний партнер корпорація «Біосфера», логістика організована в рамках співпраці з гуманітарним напрямом Нової пошти, друзі проєкту Лакталіс Україна та ЧЕЛЛА Україна.

Інформаційні партнери: телеканал “Київ”, ADV Expert.

Офіційним голосом Всесвітнього дня прибирання цьогоріч став ведучий М1 та “Наше радіо” Андрій Чорновол.

Щороку до ініціативи “World Cleanup Day” долучаються світові лідери: Президенти ряду країн, а також князь Монако Альберт ІІ, крон принцеса Швеції Вікторія, активістка Грета Тунберг. 

За останні роки в Україні до ініціатив найбільшого екоруху країни  “Let’s do it Ukraine” приєднуються представники влади та зіркові амбасадори: Килиммен, Андрій Джеджула, Вадим Олійник, Андрій Чорновол, Ілона Гвоздьова, Ілона Довгань, Анна Добриднєва, Амадор Лопес, Георгій Зантарая, Kalush, Bahroma, Солоха, Андрій Карпов, Артур Боссо, Софія Єгорова,  Крістіна Столока, Влада Нікольченко, Чара Хорив, Роксолана Величковська, Юлія Лущинська, Лілія Слєсарь, Маргарита Січкар, Ніколас Петросян, Pasha Mentions, гурт Друга Ріка, Валерій Харчишин, Наталка Карпа, Онука, Alyona Alyona, Джамала, Jerry Heil, Світлана Тарабарова, Маша Краш, Марія Мельник, Микита Вакулюк, Ілля Ярема, Will Armex, В‘ячеслав Соломка, Єва Кляцкіна, Анастасія Аверіна, Євгеній Янович, Дмитро Костильов, SHUMEI, YAKTAK, Олег Виговський, Олег Скрипка, Анна Трінчер, Марія Данілова, KAZKA, TAYANA, Ivan Navi,  Віктор Гевко, GannaBaby, Песик Тетяна, Тарас Стадницький, Іванна Слабошпицька, а також ряд блогерів, спортсменів, акторів, ведучих.

Організаційне сприяння: Міністерство освіти і науки України, Міністерство молоді та спорту України, Міністерство інфраструктури України, Міністерство закордонних справ України, Міністерство розвитку громад та територій України, Міністерство культури та інформаційної політики України, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Державна екологічна інспекція України, Державне агентство розвитку туризму України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Український державний центр позашкільної освіти, Національний еколого-натуралістичний центр, Європейська бізнес асоціація, Національна молодіжна рада України, Українська студентська ліга. Обласні державні адміністрації, органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадські організації, об’єднання, соціально відповідальний бізнес та медіа.

Особливу подяку за підтримку та сприяння висловлюємо Київській міській державній адміністрації, Управлінню екології та природних ресурсів КМДА та Департаменту міського благоустрою, Департаменту суспільних комунікацій КМДА, окрема вдячність Національному комплексу «Експоцентр України»  та Товариству червоного Хреста України.

Дякуємо кожному учаснику, який зробив свій внесок у збереження довкілля України та Світу, запрошуємо кожного долучитись до найбільшого екоруху країни!  Деталі в новинах на сайті www.letsdoitukraine.org.

Довідково

Всесвітній день прибирання в Україні за 5 років об’єднав 1 082 501, учасники прибрали Україну від 4647 тонн сміття та 456,5 тонн знайденого відправили на вторинну переробку.

У 2022 році до Всесвітнього дня прибирання в Україні долучилися 119 926 учасників у 24 регіонах. Спільними зусиллями вдалося зібрати 2439 тонн відходів, з яких 70,5 тонн знайденої вторинної сировини здали на переробку. 

У 2021 році до масштабної толоки долучилося 311 655 учасників, які зібрали 1022 тонни зібраного сміття, з яких 70 тонн знайдених відходів відправили на переробку. 

У 2020 рік на прибирання вийшло 138 920 учасників. Спільними зусиллями було зібрано 763 тонни зібраного сміття, 182 тонни вторинної сировини здали на переробку. 

2019 рік 300 000 навчальні заклади 14 687 учасники, 48 тонн сміття, 21,5 тонн здали на переробку.

2018 році 212 тисяч учасників, 375 тонн сміття, 112,5 тонн з яких здали на переробку. 

 

_______________________________________________________________________________________

 

Додатова  інформація прес-центр Всесвітнього дня прибирання в Україні press@letsdoitukraine.org, +380 66 444 5143 – Анастасія Кошуба.

Фото для використання за посиланням https://drive.google.com/drive/folders/1RubrairTe4Ge-iUMlrji3ruGNVPpSgBg?usp=share_link