Екологічні новорічні свята: зміна традицій на користь планети

Зростаюча свідомість про екологічні проблеми, щоденний екоцид, екокатастрофи та їх наслідки ставить під сумнів традиційний спосіб відзначення Новорічних свят. Від безтурботного розкішного прикрашання до величезних кількостей відходів, які генеруються в результаті святкових днів, наша планета стає жертвою наших радощів.  “Суспільство має бути свідомим та ековідповідальним. За статистикою щороку українці викидають на смітник понад 470 мільйонів […]

Зростаюча свідомість про екологічні проблеми, щоденний екоцид, екокатастрофи та їх наслідки ставить під сумнів традиційний спосіб відзначення Новорічних свят. Від безтурботного розкішного прикрашання до величезних кількостей відходів, які генеруються в результаті святкових днів, наша планета стає жертвою наших радощів. 

“Суспільство має бути свідомим та ековідповідальним. За статистикою щороку українці викидають на смітник понад 470 мільйонів гривень у новорічні свята, зокрема, у вигляді зіпсованих або недоїдених продуктів, одноразових прикрас, непотрібного одягу, тощо. Більшість новорічних атрибутів викидаються одразу ж після закінчення свят, що шкодить не лише вашому гаманцю, а й довкіллю. Настав час змінювати пріоритети і заздалегідь подумати про наслідки для життя та здоров’я людини, тварин, довкілля в цілому” – зазначила Юлія Мархель, лідерка найбільшого екоруху країни Let`s do it Ukraine. 

Тож виникає питання: чи можна відзначати свята так, щоб це не лише приносило радість, але й не завдали шкоди нашому навколишньому середовищу?

Подяка та вдячність природі задля збереження ресурсів та довкілля

Новорічні свята – це час подяки за все минуле та вираження вдячності за те, що ми маємо. Можна вирішити вдячити і природі, обираючи ековаріанти святкування. Відсутність великої кількості відходів, мінімізація використання пластику і акцент на природних матеріалах допоможуть нам не лише святкувати, але і зберігати нашу планету для майбутніх поколінь. Пропонуємо як альтернативу робити фокус на позитивні та корисні емоції, родинні активності.

Мінімалізація використання пластику

Однією з найбільш руйнівних для наших екосистем річчю є пластик. І в новорічні свята він використовується у величезних обсягах – від прикрас та іграшок до упаковки подарунків. Замість цього можна вибрати природні матеріали, такі як дерево, скло, або навіть власноруч виготовлені прикраси з природних матеріалів. Крім того, важливо уникати пластикової упаковки при купівлі подарунків та обирати альтернативні варіанти, такі як біорозкладні крафтові упаковки.

Великої шкоди для довкілля також завдає пластиковий посуд, який на свята використовують набагато частіше. Радимо користуватися багаторазовим. Це буде екологічно та значно естетичніше виглядати. До того ж, магазини зараз пропонують велику кількість новорічного посуду, який буде виглядати на столі красиво, атмосферно та святково. 

Уникайте надлишків їжі

Зазвичай на свята українські родини викидають до 15% їжі, купленої до святкового столу, та генерують близько 10 кілограмів побутового сміття на людину. Лишень уявіть скільки це відходів в масштабах країни! Тому закликаємо всіх громадян заздалегідь подбати про новорічний стіл, підготувати список продуктів, які справді потрібні та уникати зайвих покупок. Таким чином ви ще й зекономите власні кошти.
Під час покупок у магазині складайте всі продукти у власні шопери та багаторазові мішечки (які, до речі, можна пошити самостійно з вживаних речей). Так ви зможете уникнути додаткового використання пластику.

Енергозбереження під час свят

За час свят зазвичай споживається значно більше енергії, ніж зазвичай. Величезні ялинки, яскраве світло і приладдя для прикрас можуть значно збільшити витрати електроенергії. Можна вирішити це, вибираючи LED-лампочки, які споживають менше енергії, та обмежити час роботи прикрас до певних годин. Також важливо вимикати електроприлади та освітлення, коли вони не використовуються, навіть якщо це тільки кілька годин.

Ідеї для екологічних подарунків

Замість надмірної кількості матеріальних речей, які можуть швидко втратити актуальність, можна подарувати позитивні емоції квитки: в театр, кіно, концерт, музей, спортивні активності, спа, масаж або спорт абонемент  або ж екологічно чисті подарунки.  Важливо звернути увагу на потрібність та актуальність для кожної людини і уточнити її список бажань, щоб ваш подарунок був максимально корисним. Як приклад може бути сертифікат на майстер-клас з виготовлення власних природних косметичних засобів або навіть дерево, яке буде висаджено в ім’я одержувача подарунка або виготовлення ялинкових прикрас. Такі подарунки не лише не завдають навколишньому середовищу шкоди, але й сприяють збереженню природних ресурсів. 

Як приклад оригінальних та корисних подарунків, які не шкодять планеті і точно стануть у нагоді розглянемо нище: 

 • Курси з виготовлення екологічних продуктів, наприклад природних косметичних засобів, домашніх засобів для чищення або навіть власних біорозкладаючих виробів. Це не лише надасть можливість навчитися новому навичку, але й стимулює використання екологічно чистих продуктів в повсякденному житті.
 • Екологічно чисті товари для дому. Замість звичайних подарунків можна подарувати екологічно чисті товари для дому, такі як воскові обгортки для зберігання їжі, біорозкладаючі щітки для чищення, бамбукові рушники або скляні ємності для зберігання продуктів. Це не лише корисні подарунки, але й сприяють зменшенню використання пластику та інших “недружелюбних” для довкілля матеріалів.
 • Запрошення на екоподорож. Замість того, щоб купувати матеріальні речі, можна подарувати запрошення на екологічно чисту подорож. Це може бути відвідування національного парку, екопоселення тощо. 
 • Екологічно чистий одяг та аксесуари. Вибір одягу з екологічно чистих матеріалів, таких як біо-бавовна, конопля або віскоза, може стати чудовим подарунком. Також можна розглянути варіанти від виробників, які прагнуть до сталого виробництва та використання вторинної сировини. Аксесуари, виготовлені зі скла, дерева або відновленого матеріалу, також можуть бути цікавим та екологічно чистим подарунком.

Також екоактивісти Let`s do it Ukraine поділилися своїм улюбленим hand-made подарунком на новорічні свята – біорозкладаючі свічки зі спеціями. Виготовлення біорозкладаючих свічок з використанням природних інгредієнтів – це прекрасний спосіб подарувати тепло та створити атмосферу свята, не завдаючи шкоди природі. До того ж ви зменшуєте використання пластикових упаковок і хімічних матеріалів. Ось як ви можете зробити ці свічки своїми руками:

Що потрібно:

 • Воскові гранули (біо-віск або соєвий віск).
 • Спеції (кориця, гвоздика, апельсинова або лимонна шкірка) для аромату та ефекту.
 • Дрібні глечики чи скляні банки для формування свічок.
 • Дерев’яні чи біорозкладаючі фітільці.
 • Палички для мішання та формування свічок.

Інструкція:

 • Підготовка інгредієнтів: Розігрійте віск на водяній бані до повного розплавлення. Додайте обрані спеції і перемішайте для аромату та декоративного ефекту.
 • Формування свічок: Підготуйте глечики або скляні банки як форми для свічок. Прикріпіть фітільці в центр кожної форми.
 • Наповнення форм: Уважно влийте розтоплений віск зі спеціями у підготовлені форми, залишаючи фітільці посередині. Залиште віск відстоюватися та застигати.
 • Завершення та упакування: Після того, як свічки повністю застигнуть, вийміть їх і поправте фітільці. Підготуйте крафтовий папір для упаковку своїх свічок.

Таким чином, ви отримаєте унікальний, ароматний та головне – екологічно чистий подарунок, створений з любов’ю та урахуванням впливу нашої планети.

Почніть свій 2024 рік з формування екологічних звичок! Шукайте найближчий пункт прийому вторинної сировини на сайті recyclingpoints.org, сортуйте відходи та беріть участь у місяці відповідальності! Деталі за посиланням: https://letsdoitukraine.org/2023/11/ldu-den-vtorynnoi-pererobky-2023/ 

Більше ідей новорічних подарунків шукайте у соцмережах, користуйтеся екоідеями від наших волонтерів, ставте хештег #letsdoitukraine та відмічайте сторінки Let`s do i Ukraine  https://www.facebook.com/letsdoitukraineeco ; https://www.instagram.com/letsdoitukraine.