Всесвітній день захисту клімату: Сталий розвиток та чому це важливо

15 травня у світі відзначають День захисту клімату. Кожного року модна індустрія пришвидшує темпи зростання. З 2000 року галузь  збільшилася вдвічі, а споживач став купувати на 60% більше одягу. При цьому, носить його у два рази коротший термін. Так, у 2015 році покупці придбали одягу на 62 мільйони тонн. Очікується, що у 2030 році ця […]

15 травня у світі відзначають День захисту клімату. Кожного року модна індустрія пришвидшує темпи зростання. З 2000 року галузь  збільшилася вдвічі, а споживач став купувати на 60% більше одягу. При цьому, носить його у два рази коротший термін. Так, у 2015 році покупці придбали одягу на 62 мільйони тонн. Очікується, що у 2030 році ця цифра сягне 102 мільйонів тонн. Для його виробництва потрібно буде на 35% більше землі та на 50% більше води, як зазначають у Vice.  Why does Everyone Pay for Fast Fashion? – Michigan Journal of Economics

У 2016 РОЦІ ЕКСПЕРТИ ОЦІНИЛИ ВАРТІСТЬ СВІТОВОЇ ІНДУСТРІЇ МОДИ У ТРИ ТРИЛЬЙОНИ ДОЛАРІВ, що складало 2% від світового валового продукту. Очікується, що рівень доходу галузі зросте на 11% до 2022 року.

ОДНА З ПРИЧИН ЗРОСТАННЯ ОБСЯГІВ ВИРОБНИЦТВА ОДЯГУ – ЦЕ ПЕРЕХІД НА МОДЕЛЬ FAST FASHION, тобто, швидкої масової моди. Модель працює наступний чином: великі мас-маркет бренди швидко копіюють головні тренди зі світових показів, та реалізують їх за низькою ціною. Таким чином, покупець отримує дешевий модний одяг раніше, ніж він з’явиться у оригінальних фешн-брендів. Люди звикають до частої зміни трендів та асортименту у магазинах, що стимулює до постійного шопінгу.

Все більше фахівців з різних галузей зазначають, що сучасна індустрія моди має серйозні недоліки: від недотримання умов праці до перевикористання та забруднення природних ресурсів. Наприклад, текстильна індустрія, що є частиною модної галузі, продукує більше вуглекислого газу ніж авіа та судно перевезння разом. У 2015 РОЦІ МОДНА ІНДУСТРІЯ ВИКОРИСТАЛА 98 МІЛЬЙОНІВ ТОНН НАФТИ. За прогнозами у 2050 році цифра сягне 300 мільйонів тонн. А нафта – невідновлюваний ресурс. 

France Tackles The Environmental Impact of Fast Fashion | IFA Paris

Які наслідки сучасної моделі виробництва одягу для природи:

1. Забруднення води

Часто колір та принт на тканину наносять за допомогою токсичних хімікатів. За даними видання Independent, процес фарбування тканин є другим після сільського господарства забрудником води у світі. За дослідженнями Greenpeace деякі хімікати для фарбування одягу є канцерогенними, руйнівними для гормонів та накопичуються в організмі. 

На виготовлення однієї пари джинсів витрачають 7 тисяч літрів води, а для звичайної футболки – 2700 літри. 

Вода забруднюється не тільки від масштабного промислового виробництва. Коли, наприклад, поліестер переться в звичайній пральній машині, від тканини відділяються маленькі частки мікрофібри. Ці частки є мікроскопічним пластиком. Вони потрапляють у водойми, де стають кормом для планктону і далі рухаються харчовим ланцюгом.  Органічні тканини – не завжди рішення. Так, на фарбування органічної бавовни витрачається більше води, ніж на фарбування поліестеру.

2. Забруднення грунтів

Вирощування бавовни вимагає великої кількості води та пестицидів, що можуть призвести до посухи. Непотрібний одяг часто закінчує свій шлях на полігоні з іншим сміттям, забруднюючи землю та воду. Викинутий на смітник одяг з поліестеру розкладається як пластик. Збільшення кількості сміття призводить до збільшення територій сміттєзвалищ. На їх відновлення у майбутньому необхідні значні фінанси.

3. Продукування сміття

Кожного року текстильна індустрія створює сміття на 500 мільярдів доларів. Мас-маркет компанії стимулюють споживачів оновлювати свій гардероб чотири або і більше разів на рік. У результаті, зайвий одяг опиняється на смітнику – так ми марнуємо ресурси, які використали на його виробництво. Більшість сучасних тканин складається з різних матеріалів, часто синтетичних. Їх переробка потребує багато часу та коштів. Дорогі та мас-маркет бренди часто знищують надлишки своєї продукції – спалюють абсолютно новий не розпроданий одяг. Так компанії намагаються уникнути репутаційних втрат та зберегти статус бренду.

4. Недотримання умов праці

Більшість одягу від світових брендів виробляється у країнах третього світу: за рахунок дешевої робочої сили та ресурсів. Початково модель масового виробництва у країнах, що розвивається сприймалася як win-win. Розвинуті країни отримують дешевий одяг, а країни третього світу – робочі місця. 24 квітня 2013 року на фабриці Рана Плаза в Бангладеші стався обвал, у результаті якого загинуло понад тисячу осіб і більше двох тисяч були поранені. Будівля обвалилася через ігнорування норм безпеки. Умови праці на фабриці були неприйнятні та небезпечні. Люди працювали по 14 годин на день, в будівлі не було пожежної безпеки, права працівників не дотримувалися. Часто на подібних фабриках використовується дитяча праця, де діти працюють на рівні з дорослими.

Що таке екомода?

 Екомода – це концепція моди, яка враховує екологічні аспекти на кожному етапі виробництва та споживання. Це означає використання екологічно чистих матеріалів, сталий підхід до виробництва, переробку відходів та дотримання етичних стандартів у відношенні до працівників.
SUSTAINABLE FASHION: A GUIDE TO ECO-FRIENDLY AND ETHICAL CLOTHING | by Sabezy | Medium

Чому екомода важлива для людей?

 •     Збереження довкілля

  Виробництво текстилю та одягу має значний вплив на навколишнє середовище через використання хімічних речовин та велике споживання води. Екомода спрямовується на зменшення цього впливу шляхом використання натуральних та органічних матеріалів, енергоефективних технологій та зменшення відходів.

 •     Підвищення свідомості

  Екомода допомагає підвищити свідомість споживачів про екологічні проблеми та вплив їхнього споживання на довкілля. Вибір екологічно чистого одягу стимулює споживачів дбати про навколишнє середовище та обирати більш сталі способи життя.

 •     Підтримка сталого розвитку

  Екомода сприяє розвитку сталого та етичного бізнесу. Компанії, які виробляють екологічно чистий одяг, прагнуть до сталого виробництва та відповідального споживання, що сприяє сталому розвитку суспільства.

Як бути в тренді та бути екологічним?

Перехід на екологічне споживання одягу може здатися складним, але насправді це може бути легким і поступовим процесом. Ось декілька простих кроків, які можуть допомогти перейти на більш екологічне споживання речей:

 •     Почніть з розуміння того, що робить одяг екологічно чистим. Досліджуйте бренди, які використовують натуральні тканини, екологічні матеріали та мають сталі практики виробництва.
 •     Вибирайте якісні речі, які будуть триматися довго. Це означає, що часто замінювати свій одяг не доведеться, що дозволить зменшити вплив на довкілля.

 •     Розгляньте можливість купівлі одягу з вторинного ринку, такого як магазини вторинних товарів або обмін одягом з друзями. Це допоможе зменшити кількість виробництва нового одягу.

 •     Перед викиданням старих речей перевірте, чи можна їх відновити, відремонтувати або переробити. Якщо не можете використати його ще раз, подумайте про його утилізацію у відповідальний спосіб.
 •     Варто розглянути альтернативні способи одягу, такі як оренда або обмін. Це може бути особливо корисно для тих випадків, коли одяг потрібен лише на якусь подію.

 •     Намагайтеся втримувати себе від імпульсивних покупок та мінімізуйте речі у своєму гардеробі – зробіть його капсульним.

  Перехід на екологічне споживання одягу може бути поступовим процесом, і кожен з цих кроків може бути великим внеском у збереженні довкілля. Це не лише тренд, але й майбутнє моди, яке прагне до гармонії з природою та забезпеченню сталого розвитку нашої планети.


Збережемо планету разом для майбутніх поколінь!

Дізнавайтесь більше на нашому офіційному сайті letsdoitukraine.org та в соціальних мережах: facebook.com/letsdoitukraineeco ; instagram.com/letsdoitukraine/