Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/vxqznqxc/public_html/wp-content/themes/letsdoit/single.php on line 51

Як правильно утилізувати чеки?

  Екоактивісти закликають користуватися електронними чеками, оскільки вони є екологічною альтернативою паперовим чекам, які містять небезпечні хімічні речовини та не підлягають переробці. Відмова від паперових чеків сприяє зменшенню відходів, покращенню екологічної ситуації та мінімізує ризик впливу токсичних речовин на здоров’я людини.     Касові чеки є невід’ємною частиною повсякденного життя, але мало хто знає, що вони можуть […]

 

Екоактивісти закликають користуватися електронними чеками, оскільки вони є екологічною альтернативою паперовим чекам, які містять небезпечні хімічні речовини та не підлягають переробці. Відмова від паперових чеків сприяє зменшенню відходів, покращенню екологічної ситуації та мінімізує ризик впливу токсичних речовин на здоров’я людини.

    Касові чеки є невід’ємною частиною повсякденного життя, але мало хто знає, що вони можуть становити загрозу здоров’ю людини та довкіллю. Це пов’язано з вмістом бісфенолу А (BPA) або його аналога бісфенолу С (BPS), які використовуються для друку на термопапері. Ці хімічні сполуки застосовуються для покриття термопаперу та не залишаються лише на його поверхні – вони легко передаються на шкіру при контакті. Через свою структуру BPA та BPS можуть імітувати природні гормони людини, що може впливати на роботу ендокринної системи, викликаючи гормональні порушення. Бісфенол А (BPA) є відомим руйнівником ендокринної системи. Він імітує дію естрогену, перешкоджаючи діяльності ендокринної системи та впливаючи на залози, які виробляють гормони, відповідальні за метаболізм, сексуальну функцію та сон. Дослідження показали, що лабораторні тварини, які піддавалися впливу низьких рівнів BPA, мали підвищений ризик діабету, раку молочної та передміхурової залоз, зменшення кількості сперматозоїдів, репродуктивних проблем, раннього статевого дозрівання, ожиріння та неврологічних проблем. 

Найбільше ризикують люди, які часто торкаються чеків: касири, працівники магазинів, офіціанти та всі, хто працює з готівковими розрахунками. Особливо небезпечний вплив бісфенолу для вагітних жінок та дітей, оскільки він може впливати на розвиток плода та формування дитячого організму. Дослідження показали, що рівень BPA в організмі людей, які часто контактують із термопапером, у 2,5 рази вищий, ніж у тих, хто майже не має контакту з чеками.

 

 

Юлія Мархель, лідерка Всеукраїнського молодіжного руху “Let’s do it Ukraine” зазначає: “Ми закликаємо громадян відповідально ставитися до поводження з касовими чеками та переходити на електронні варіанти. Це не тільки зменшить шкідливий вплив на здоров’я, а й допоможе зберегти довкілля”.

Як захистити себе від шкідливого впливу чеків?

Щоб мінімізувати ризики для здоров’я, варто дотримуватися простих правил:

  • Намагайтеся не торкатися чеків без потреби, не м’яти їх та не передавати дітям. (чим молодша людина, тим вищий рівень бісфенолу А в її організмі)
  • Відмовляйтеся від паперових чеків на користь електронних.
  • Якщо ви працюєте з касовими апаратами, використовуйте рукавички або силіконові наконечники для пальців.
  • Після контакту з чеками мийте руки, уникайте торкання обличчя, очей та рота.
  • Не кладіть чеки поруч із продуктами харчування.
  • Не використовуйте антисептики перед контактом із чеками – це збільшує проникнення токсинів у шкіру.

 

Як правильно утилізовувати чеки?

Через вміст токсичних речовин чеки не можна утилізовувати разом із макулатурою, оскільки вони забруднюють папір, що йде на переробку, та ускладнюють процес його відновлення. Найкращий спосіб позбутися чеків – викидати їх у змішані відходи, аби вони не потрапляли в систему переробки паперу. Окрім того, слід уникати спалювання чеків, оскільки під час горіння вони виділяють небезпечні хімічні сполуки, що можуть потрапляти у повітря та негативно впливати на здоров’я людини й довкілля. Якщо є можливість, варто обирати магазини, які пропонують екологічні чеки без бісфенолу або електронні чеки, що допоможуть зменшити використання термопаперу та негативний вплив токсичних речовин на довкілля.

Чи існують екологічні альтернативи?

    З огляду на шкідливість традиційних касових чеків, багато компаній переходять на електронні чеки, які надсилаються безпосередньо на електронну пошту або телефон покупця, що дозволяє зменшити використання термопаперу. В деяких країнах також використовують чистий термопапір без вмісту BPA, однак його виробництво є дорожчим, що робить такі чеки менш поширеними. Окрім цього, вчені та екологічні ініціативи працюють над створенням біорозкладних чеків, що не містять токсичних речовин і можуть безпечно розкладатися в природному середовищі, не завдаючи шкоди навколишньому середовищу.


Успішні практики в Україні

В Україні дедалі більше компаній впроваджують практику відмови від паперових чеків на користь електронних, піклуючись про довкілля та підвищуючи зручність для клієнтів. Наприклад, мережа супермаркетів «Сільпо» запровадила проект видачі електронних фіскальних чеків через мобільний додаток. Для переходу на е-чеки клієнтам потрібно оновити додаток «Сільпо», обрати свій супермаркет та увімкнути функцію «Не друкувати чек». У разі потреби паперовий чек можна знову активувати через додаток. 

Мережа MOYO першою у своїй галузі запровадила електронну фіскалізацію онлайн-замовлень, надаючи клієнтам можливість отримувати електронні чеки при доставці товарів. Крім того, компанія Rozetka перейшла на цифрові каси, забезпечуючи видачу електронних чеків як в інтернет-магазині, так і в офлайн-точках продажу.

Мережа магазинів EVA активно впроваджує електронні фіскальні чеки, надаючи клієнтам можливість отримувати їх через мобільний додаток EVA, а також через чат-боти у Viber та Telegram. Крім того, EVA проводить акції, заохочуючи клієнтів користуватися електронними чеками. Наприклад, здійснюючи покупки в магазинах мережі та отримуючи електронні чеки через EVA bot у Viber або Telegram, мобільний додаток або на електронну пошту, покупці мають можливість брати участь у розіграшах.

  Дізнавайтесь більше в новинах на сайті letsdoitukraine.org та у соціальних мережах:

facebook.com/letsdoitukraineeco / instagram.com/letsdoitukraine / https://www.tiktok.com/@letsdoitukraine

 

Марія Сурова  – координатор із зовнішніх комунікацій,  +380 68 722 66 78 press@letsdoitukraine.org