Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/vxqznqxc/public_html/wp-content/themes/letsdoit/single.php on line 51

У часи глобальних викликів екологія об’єднує: Всесвітній день прибирання 2025 став символом солідарності та стійкості

20 вересня 2025 року Всесвітній день прибирання знову довів, що сила спільних дій безмежна — мільйони людей по всьому світу об’єдналися заради спільної мети: чистого й безпечного майбутнього. Ініціатива міжнародного руху Let’s Do It World стала не просто акцією прибирання, а кроком до глибинних системних змін. Організатори ставлять перед собою амбітну мету — залучити щонайменше […]

20 вересня 2025 року Всесвітній день прибирання знову довів, що сила спільних дій безмежна — мільйони людей по всьому світу об’єдналися заради спільної мети: чистого й безпечного майбутнього. Ініціатива міжнародного руху Let’s Do It World стала не просто акцією прибирання, а кроком до глибинних системних змін. Організатори ставлять перед собою амбітну мету — залучити щонайменше 5% населення планети, аби спільними діями створити нову культуру відповідальності та стійкі екологічні рішення. Остаточні підсумки ще очікуються, але вже зараз зрозуміло: цього року світ може побачити новий рекорд єдності та активності.

«Всесвітній день прибирання завжди був більше, ніж про чистоту вулиць. Це про те, щоб відновлювати наші громади та наші країни — фізично, соціально й морально. У світі, де сьогодні рекордна кількість воєн і конфліктів, ми не можемо залишатися осторонь. Кожне прибирання — це акт миру, єдності та відновлення довіри. Наше завдання — не лише зібрати сміття, а й зруйнувати бар’єри між людьми, бізнесом і урядами, щоб разом змінювати системи та зменшувати відходи ще на етапі їхнього утворення. У часи, коли розділеність і руйнування здаються нормою, ми маємо створювати нову норму — співпрацю, відповідальність і турботу про планету, яка є спільним домом для всіх.»Хейді Солба, президентка та CEO Let’s Do It World, World Cleanup Day.

За вісім років, починаючи з 2018-го, Всесвітній день прибирання перетворився на справжній глобальний феномен: понад 114 мільйонів людей із 211 країн і територій вже об’єднали свої зусилля заради чистішої планети. Разом вони прибирали сміття, відновлювали безпечні території для життя, захищали мільйони тварин, тисячі річок, парків і вулиць від забруднення. Це доказ того, що кожна дія має значення, а спільно ми здатні змінити майбутнє. Наступний крок залежить від нас із вами — приєднуйтесь, щоб разом подарувати планеті шанс на чисте й здорове завтра.

Всесвітній день прибирання цього року проходив у різних умовах: у багатьох країнах стояла сонячна й тепла погода, що сприяла масовим акціям на пляжах, у містах та селах, де до прибирання долучилися десятки тисяч людей, школи, університети, громади й навіть посольства. В окремих регіонах учасники перетворили один день на цілий «тиждень прибирання», а в інших — попри спеку чи дощ — панувала радісна атмосфера, музика та єдність. Водночас деякі країни зіткнулися з викликами: зливи, тайфуни, політична нестабільність чи вибори змусили переносити або скасовувати заходи. Проте навіть у таких обставинах активісти знаходили способи підтримати ініціативу — від менших локальних акцій до спеціальних кампаній, що отримали додаткову підтримку. У результаті, попри різні умови, головне відчуття залишалося спільним — ентузіазм, солідарність і готовність людей у всьому світі діяти заради чистої планети.

У 2025 році Міжнародний контактний та медіацентр Всесвітнього дня прибирання вперше розмістився в Україні, і це рішення стало не лише організаційним кроком, а потужним символом для всього світу. Розташування центру в Києві привернуло увагу до екологічних викликів, з якими стикаються країни у війні, та водночас засвідчило стійкість і готовність України поєднувати відновлення довкілля з національним відродженням. Це є прикладом екологічного лідерства навіть у часи кризи й демонструє міжнародну солідарність, коли мільйони людей об’єднують зусилля заради захисту планети, а локальні дії стають рушієм глобальних змін. Відбулась пряма трансляція навколо планети запис якої можна передивитись на ютуб каналі World Cleanup Day.  Поважними гостями міжнародної студії стали: Аннелі Кольк — Надзвичайний та Повноважний Посол Естонської Республіки в Україні, Майкл Каппоніпрезидент і засновник Global Empowerment Mission, Сергій Власенко — колишній заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України. Особливістю програми були виступи популярних виконавців: TOM SODA, Diana Gloster, Kamaliya та Birgit Taht.

 

 

«У країнах, що переживають війни та конфлікти, зелена відбудова та захист довкілля є не другорядними, а стратегічними пріоритетами: відновлювані джерела й енергоефективність зміцнюють безпеку, сучасне планування підвищує якість життя, а збереження природи формує національну гідність та основу для зростання. В Україні ми щодня відчуваємо наслідки екоциду: зруйновані екосистеми впливають на здоров’я людей, якість води, повітря й їжі. Довкілля не знає кордонів, а його відновлення можливе лише завдяки спільним діям влади, громад, бізнесу та кожного з нас. Навіть під час війни ми маємо відновлювати природу, зберігати ресурси, зберігати чистоту  заради життя  та стійкого майбутнього. Давайте зробимо світ чистим та безпечним разом!», –  Юлія Мархель, координаторка Всесвітнього дня прибирання в Україні, лідерка Let’s do it Ukraine.

За даними Світового банку, щороку у світі генерується понад 2 мільярди тонн муніципальних відходів, і до 2050 року ця цифра може сягнути майже 4 мільярдів тонн. Згідно з оцінками Програми ООН з довкілля (UNEP), вже у 2023 році цей показник становив близько 2,1 мільярда тонн, і якщо не змінити підходи, до середини століття він зросте до 3,8 мільярда тонн. Це означає катастрофічне навантаження на планету: сміття потрапляє в океани, душить морських мешканців, руйнує екосистеми та забруднює джерела води. 

У Всесвітньому дні прибирання були залучені найрізноманітніші учасники з усього світу: молодь, школярі та студенти, активісти, волонтери, сім’ї, громадські організації та екологічні НУО, представники бізнесу й професійних спільнот, а також органи влади, муніципалітети, медичні та освітні заклади. До акції долучалися місцеві громади, міжнародні організації, дипломатичні установи й навіть цілі міністерства, створюючи унікальне партнерство громадян, урядів і бізнесу. Вік учасників коливався від дітей до старших поколінь, а географія охопила десятки країн і регіонів. Така широка взаємодія довела: від індивідуальних ініціатив до національних кампаній.

У багатьох країнах світу уряди, міністерства та муніципалітети демонструють важливу підтримку Всесвітнього дня прибирання — від надання технічних ресурсів і логістичної допомоги до інформаційної підтримки та особистої участі посадовців. Така взаємодія державних інституцій із громадянами, бізнесом та місцевими громадами є надзвичайно цінною, адже вона напряму сприяє досягненню Цілей сталого розвитку, посиленню кліматичної відповідальності та розвитку культури соціальної відповідальності. Партнерство й співпраця на всіх рівнях інтегрують принципи зеленого курсу у практичні дії, створюють умови для системних змін та забезпечують спільний рух міжнародної спільноти до сталого, чистого й безпечного майбутнього.

MESSAGE TO THE WORLD. Від лідерів мережі Всесвітнього дня прибирання глобального нетворку Let’s Do It World:

«Ми всі хочемо жити у чистому, безпечному та стійкому світі, і для цього потрібна спільна дія кожного. Навіть маленькі кроки, коли вони об’єднані, створюють потужну хвилю змін. Нашу планету слід берегти як власний дім: сортувати відходи, прибирати за собою, поважати природу та робити це не раз на рік, а щодня — як звичку і дисципліну. Від урядів до громадян, від малих острівних держав до великих країн — усі ми пов’язані однією відповідальністю за спільний дім. Лише у партнерстві, через діалог, дії та солідарність ми зможемо зменшити відходи, зробити світ вільним від сміття й передати майбутнім поколінням чисту, здорову та мирну планету».

Учасники наголошують, що відповідальність за простір навколо себе має стати щоденною звичкою: навіть за годину можна змінити вигляд забрудненої території, проте роботи ще дуже багато, і потрібно продовжувати прибирати. Символічно, що деякі команди досі використовують футболки з Cleanup-акцій ще з 2014 року, підкреслюючи тяглість руху. Цьогоріч в одних регіонах долучилися сотні людей одночасно, а головним об’єднуючим фактором стало спільне бажання змінювати довкілля на краще. Водночас важливо не лише прибирати, а й формувати культуру чистоти та звичку не смітити, адже саме це створює основу для сталих змін.

Серед історій Всесвітнього дня прибирання 2025 є особливо надихаючі: cleanup у знакових місцях, як-от біля стін в’язниці, де починалася історія незалежності; участь несподіваних партнерів, наприклад команди «Спанч Боба»; перенесення успішних практик зі Швейцарії; символічний момент із лебедями, що прилетіли на очищений пляж; а також інновації — від «карти сміття» до підводних апаратів для очищення морського дна. Це доводить: Всесвітній день прибирання — не лише про сміття, а про креативність, натхнення й силу спільних дій. Це глобальна відповідь на сміттєву кризу й сигнал, що зміни можливі лише разом. Приєднуйтесь, щоб зробити свій внесок у чисту планету та надихнути інших.  Let’s Do It World!

Організатори: Всеукраїнський молодіжний рух Let’s do it Ukraine спільно з Міжнародним рухом Let’s Do It World. Генеральний партнер — корпорація «Біосфера». Генеральний медіапартнер — «1+1 media». Ексклюзивний партнер –  SARMIX: бренд побутової хімії, який веде до порядку. Регіональний партнер – UGB еко банк країни Сприяння: Міністерство молоді та спорту України, Український державний центр позашкільної освіти, Національний еколого-натуралістичний центр, обласні державні адміністрації, Київська міська державна адміністрація, органи виконавчої влади та місцевого самоврядування. Партнери: Lactalis Ukraine, клінінгова компанія Чела Україна, Influence company, iHub Коворкінг, мережа дитячих розважальних центрів «Країна Мрій», Культурний центр, ресторан «Галушка», DressArtMystery, Міжнародний молодіжний рух «School Recycling World», Товариство Червоного Хреста України, Національна молодіжна рада України. Медіапартнери: INSIDER, Телеканал «Київ», Телеканал «Дім», МУЗВАР. Інформаційні партнери: Перше спортивне Чемпіон радіо,ADV.expert, XVision, Media Fusion, пресцентр «Київінформ», Auchan Україна, 33 канал.