Інформаційна довідка Всесвітній день прибирання 2023 в Україні

Наше навколишнє середовище щодня страждає від екоциду. Постійні обстріли, детонація мін, горіння лісів, підрив Каховської ГЕС – наслідки усіх цих екозлочинів будуть наздоганяти нас роками і навіть століттями. Ми повинні уже зараз почати роботу над ліквідацією наслідків екокатастрофи, підтримкою та відновленням українського довкілля. Сьогодні, як ніколи, потрібно об’єднувати зусилля та працювати у спільному напрямку – […]

Наше навколишнє середовище щодня страждає від екоциду. Постійні обстріли, детонація мін, горіння лісів, підрив Каховської ГЕС – наслідки усіх цих екозлочинів будуть наздоганяти нас роками і навіть століттями. Ми повинні уже зараз почати роботу над ліквідацією наслідків екокатастрофи, підтримкою та відновленням українського довкілля. Сьогодні, як ніколи, потрібно об’єднувати зусилля та працювати у спільному напрямку – Перемога та екологічне відновлення України – Юлія Мархель, координаторка World Cleanup Day в Україні.

16 вересня 2023 року під гаслом «Хай небо буде мирним, а Україна чистою!» у 24 регіонах з дотриманням  обмежень воєнного часу, враховуючи норми безпеки та географічні особливості регіонів, Україна традиційно приєднається до Всесвітнього дня прибирання «World Cleanup Day» разом з 70 мільйонами учасників у 191 країні Світу. 

Основна мета – формування культури чистоти, правильного поводження з відходами та відповідального споживання ресурсів серед громадян, об’єднання зусиль заради екологічного майбутнього. 

У зв’язку з воєнним станом, учасників закликають не робити масові скупчення та брати участь лише у прибираннях на рекомендованих та дозволених органами місцевого самоврядування локаціях, попередньо пройшовши інструктажі техніки безпеки, навчання та під час сигналу тривоги спускатись в укриття. Прохання не публікувати адреси та час локацій на відкритих інформаційних ресурсах, а сторіси та пости в соціальних мережах робити не раніше ніх за 2 години після завершення роботи локацій.

Команда організаторів «Let’s do it Ukraine» не несе відповідальності за нещасні випадки, які можуть виникнути в результаті незнання /недотримання правил техніки безпеки або їх порушення учасниками.

Участь візьмуть комерційні та некомерційні організації, компанії та державні установи, співробітники яких приєднуються в різних форматах на рівні корпоративної соціальної відповідальності, засоби масової інформації, освітяни, лідери думок, пересічні громадяни.

Для закладів освіти відбудеться конкурс. Детальніше про нього та умови участі можна дізнатися у Положенні за посиланням: https://cutt.ly/nflKgaR

Формати участі будуть різні в залежності від географічного розташування та безпеки: 

  • Для всіх, онлайн: Цифрове прибирання можна реалізувати в будь-якому зручному місці та в будь-який час. Видалення зайвої інформації зі своїх гаджетів, хмарних сховищ, електронних та інтернет ресурсів, дозволить розвантажити центри баз даних, на підтримку яких витрачається величезна кількість енергії, це прибирання зменшить кількість викидів CO2 в атмосферу – реєстрація результатів на сайті letsdoitukraine.org/digitalcleanup.
  • Колективні прибирання на території установ, організацій, закладів освіти. За такої форми кількість учасників у групі має бути обмежена, а площа – перевірена ДСНС на безпечність, у випадку сигналу тривоги всі мають спускатись в укриття.
  • Традиційні прибирання допускаються виключно на рекомендованих органами місцевого самоврядування локаціях.
  • Формування Національної мапи пунктів прийому вторинної сировини recyclingpoints.org «Знайди, сортуй, здавай» сортування вторинної сировини та відправка на переробку.
  • Розбір завалів.

Українці за кордоном також можуть приєднатися. Організувати онлайн або офлайн прибирання, подякувати приймаючим містам та підтримати своє рідне місто навіть на відстані.

Важливо! Зареєструйте результат своєї участі у Всесвітньому дні прибирання за посиланням до 25 вересня 2023 року включно https://forms.gle/zjQtrZoL3KXZ5hP18

Повний інструктаж з протимінної безпеки можна переглянути за посиланням: https://letsdoitukraine.org/2023/07/ldu-instructions-bezpeka-wcd-2023/

Організатори підготували ряд заходів: 

Засідання національного організаційного комітету, робоча нарада 18 липня 2023 року 10:00-12:00

Онлайн ZOOM з трансляцією на https://www.facebook.com/letsdoitukraineeco

Запрошуються керівники установ, організацій, асоціацій, представники органів державної влади, місцевого самоврядування, провідного КСВ бізнесу, медіа, керівництво ОДА, міст,  РДА, ТГ, ОТГ  та профільні управління, департаменти.

Реєстрація обов’язкова за посиланням до 16 липня 2023 року включно (17 липня учасники отримають лист з деталями на вказані електронні пошти). 

Всеукраїнська лідерська академія “Організація Всесвітнього дня прибирання в Україні” 29-30 липня 2023 року

10:00-14:00

Онлайн ZOOM з трансляцією на https://www.facebook.com/letsdoitukraineeco

Запрошуються: активісти, КСВ координатори, координатори від закладів освіти, координатори корпоративних учасників, координатори українських локацій за кордоном. 

Реєстрація обов’язкова за посиланням до 27 липня 2023 року включно (28 липня учасники отримають лист з деталями на вказані електронні пошти).

VIP Екопікнік 16 серпня 2023 року

Оффлайн активності:

Старт: інформаційна кампанія, активності, VIP Екопікнік, прес-конференції. 

Запрошуються керівники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, селебриті, лідери громадської думки, журналісти, керівники партнерських організацій Національного та регіонального рівнів
Національний бриф координаторів всіх рівнів Всесвітнього дня прибирання  5 вересня 2023 року 10:00-12:00

Онлайн ZOOM з трансляцією на https://www.facebook.com/letsdoitukraineeco

Запрошуються: активісти, КСВ координатори, координатори від закладів освіти, координатори корпоративних учасників, координатори українських локацій за кордоном
Всесвітній день прибирання 16 вересня 2023 року 10:00-14:00 Активності адаптивних форматів, всі бажаючі, Зареєструйте результат своєї участі у Всесвітньому дні прибирання за посиланням до 25 вересня 2023 року включно https://forms.gle/zjQtrZoL3KXZ5hP18
Національна прес – конференція Укрінформ. Засідання Національного організаційного комітету за підсумками проведення Всесвітнього дня прибирання в Україні 29 вересня 2023 року (час уточнюється)
Всеукраїнський молодіжний екологічний форум 30 вересня-1 жовтня 2023 року Координатори областей, партнери, медіа, найактивніші волонтери країни

Організатор Всеукраїнський молодіжний рух «Let’s do it Ukraine» спільно з міжнародним рухом «Let’s Do It World» за підтримки Міністерства молоді та спорту України, Міністерства освіти і науки України, Українського державного центру позашкільної освіти, Національного еколого-натуралістичного центру, Київської міської державної адміністрації, Європейської Бізнес Асоціації, Товариства Червоного Хреста України, Всеукраїнського молодіжного центру, Міжнародного молодіжного руху «School Recycling World», Національної молодіжної ради, Асоціації молодіжних рад України, корпорації «Біосфера», інформаційний партнер телеканал «Київ» та ADV Expert, органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадських організацій, об’єднань, соціально відповідального бізнесу та медіа. В рамках співпраці з гуманітарним напрямом Нової пошти.

Приєднуйтесь у своєму безпечному форматі 16 вересня 2023 року та зробіть свій внесок у збереженні довкілля України та Світу! 

Деталі в новинах на сайті www.letsdoitukraine.org.

Довідково

Всесвітній день прибирання в Україні за 5 років об’єднав 1 082 501, учасники прибрали Україну від 4647 тонн сміття та 456,5 тонн знайденого відправили на вторинну переробку, детальніше:

У 2022 році до Всесвітнього дня прибирання в Україні долучилися 119 926 учасників у 24 регіонах. Спільними зусиллями вдалося зібрати 2439 тонн відходів, з яких 70,5 тонн знайденої вторинної сировини здали на переробку.

У 2021 році до масштабної толоки долучилося 311 655 учасників, які зібрали 1022 тонни зібраного сміття, з яких 70 тонн знайдених відходів відправили на переробку. 

У 2020 рік на прибирання вийшло 138 920 учасників. Спільними зусиллями було зібрано 763 тонни зібраного сміття, 182 тонни вторинної сировини здали на переробку. 

2019 рік 300 000 навчальні заклади 14 687 учасники, 48 тонн сміття, 21,5 тонн здали на переробку.

2018 212 тисяч учасників, 375 тонн сміття, 112,5 тонн з яких здали на переробку.